Kids By Friis

Kids By Friis er et dansk designfirma med klassiske børneprodukter siden 2006. Fra fødselsdagstog til stjernetegn-dekoration og legetøj — alle designet med høj kvalitet og barnlig streg. Find Kids By Friis-produkter hos vores anbefalede webshops og få inspiration til børneværelset.

Viser 73–96 af 163 resultaterSorteret efter pris: lav til høj

Produkter

Om Kids By Friis

Kids By Friis er et dansk designfirma grundlagt i 2006, specialiseret i børneinteriør og legetøj. Mærket er kendt for sine klassiske designs med en særlig barnlig udtryksform og et tvist af magi. Alle produkter designes med fokus på høj kvalitet og tidløs æstetik, som både børn og forældre kan elske.

Produktkategorier hos Kids By Friis

Kids By Friis tilbyder et bredt sortiment af børneprodukter til indretning og leg:

  • Fødselsdagstog — klassiske træ- og paptog til fejring af særlige dage
  • Stjernetegn-serien — sparebøsser, mælketænder, uroer, plakater og kort baseret på børnenes stjernetegn
  • Navnetog og bordflag — personlige dekorationselementer til børneværelset
  • Tandæsker, små skrin og uroer — praktiske opbevaringsprodukter med eventyr-inspiration
  • Snekugler og karruseller — dekorative drejeleg til børneværelset
  • Legetøj i pap og træ — håndværksbaseret design med fokus på bæredygtighed
  • Stofdukker — bløde legetøjsfigurer til små børn
  • Barselsstorke — dekoration til annonceringen af nyfødt
  • Børnebøger og milepælskort — H.C. Andersen-inspireret litteratur og dokumentation af barnets udvikling

Design og kvalitet hos Kids By Friis

Kids By Friis’ design er præget af klassisk skandinavisk æstetik kombineret med fantasi og barnlig leg. Produkterne er lavet af materialer som træ og pap — materialer der både er holdbare og miljøvenlige. Hver genstand har en fortælling og er designet til at blive en del af børneværelset i mange år. Kvaliteten betyder, at produkterne ofte kan vidergives mellem søskende eller gemmes som minder.

Populære temaer og serier

Stjernetegn-serien er blandt mærketes mest kendte produktlinjer. Her kan forældre finde alt fra sparebøsser til mælketænder og dekorative uroer, alle baseret på børnenes stjernetegn. Det gør det muligt at personliggøre børneværelset på en særlig måde. Fødselsdagstog er også et klassisk valg — både til årlig fejring og som dekorationselement året rundt.

Hvor købes Kids By Friis-produkter?

Kids By Friis sælger ikke direkte til private, men produkterne distribueres gennem udvalgte forhandlere rundt omkring i Danmark. Hos Sovedyret kan du finde et kurateret udvalg af Kids By Friis-produkter og få vejledning til de webshops, der fører mærket.

Ofte stillede spørgsmål om Kids By Friis

  • Hvad er Kids By Friis kendt for?
    Kids By Friis er kendt for klassiske børneprodukter, især fødselsdagstog og stjernetegn-serien, designet med høj kvalitet og barnlig fantasi.
  • Hvor længe har Kids By Friis eksisteret?
    Kids By Friis har designet børneprodukter siden 2006 og er et dansk designfirma med fokus på tidløs kvalitet.
  • Er Kids By Friis-produkter miljøvenlige?
    Ja, mærket bruger naturlige materialer som træ og pap, hvilket gør produkterne både holdbare og bæredygtige.
  • Kan jeg købe Kids By Friis direkte fra mærket?
    Nej, Kids By Friis sælger ikke direkte til private, men gennem udvalgte forhandlere i Danmark. Du kan finde produkterne via Sovedyrets anbefalede webshops.
  • Hvilke aldersgrupper passer Kids By Friis-produkter til?
    Produkterne spænder fra babyer (tandæsker, mælketænder) til større børn (legetøj, dekoration), og mange er designet til at holde gennem årene.