By Night sengetøj

By Night er en dansk producent af sengetøj til baby og barn, med bløde materialer som bomuldsflonel, bomuldssatin og bomuldskrepp. Udvalget rummer sæt til kolde vintermåneder såvel som lettere sæt til sommer og forår — i standardstørrelserne til babysenge og juniorsenge. Find og sammenlign By Night sengetøj på tværs af forhandlere her.

Viser 1–24 af 378 resultater

By Night sengetøj — blødt bomuld til baby og barn

By Night er et dansk mærke, der producerer sengetøj til børn med fokus på blødhed, holdbarhed og klassisk nordisk design. Sortimentet dækker fra de mindste babyers første seng til juniorbørnenes behov — alt i materialer, der er behagelige mod sart hud og nemme at håndtere i en travl hverdag med børn.

Materialer — hvad passer til dit barn?

By Night bruger primært tre typer bomuldsmateriale i børnesengetøjet, og valget afhænger primært af sæson og temperaturpræference:

  • Bomuldsflonel — Tættvævet og varmende med en blød, let lodden overflade. Et naturligt valg til kolde måneder, hvor ekstra varme og tryghed tæller. Holder sig blød vask efter vask.
  • Bomuldssatin — Glat og silkeagtig med ekstra fin 230 TC-vævning. Fungerer godt som helårssæt i opvarmede hjem og er et populært valg til sommer og forår.
  • Bomuldskrepp (bæk og bølge) — Krepvævet overflade med karakteristisk tekstur og 200 TC. En mellemvej, der er luftig og blød på samme tid — velegnet som helårssæt.

Bomuldsflonel er det varmeste valg og egner sig bedst til efterår og vinter. Satin og bomuldskrepp er gode til forår, sommer og hjem, der holder varmen godt. For babyer og småbørn kan det være en fordel at starte med et lidt lettere materiale og supplere med en ekstra dyne frem for at investere i det varmeste sengetøj.

Størrelser til baby og junior

By Night sengetøj til børn fås i de gængse standardstørrelser:

  • Baby (70×100 cm) — dynebetræk 70×100 cm og pudebetræk 40×45 cm. Passer til standardbabydyner og de fleste babysenge og barnevognssenge.
  • Junior (100×140 cm) — til den lidt større seng, når barnet er vokset fra babydunen.

Sætene leveres typisk som samlet sæt med dynebetræk og pudebetræk, så du slipper for at matche to separate produkter. Tjek altid produktbeskrivelsen for de præcise mål, da de kan variere på tværs af serier.

Vask og vedligeholdelse

By Night sengetøj til børn er beregnet til hyppig vask. Mange produkter i serien tåler vask ved 60 °C, hvilket giver god hygiejne — et praktisk plus med børn i huset. Tjek altid vaskeanvisningen på det specifikke produkt, da det kan variere mellem materialer og serier.

Design og farver

By Night har klassiske, afdæmpede designs i neutrale farver som grå, hvid, sand og blå nuancer — og mønstrede versioner til dem, der ønsker lidt mere karakter på barnets soveværelse. Den tilbageholdte nordiske æstetik passer ind i de fleste indretningsstile og er let at koordinere med det øvrige rum.

Andre mærker til børnesengetøj

Ønsker du at sammenligne med andre danske kvalitetsmærker? Nørgaard Madsens sengetøj er et populært alternativ med klassisk dansk design til baby og barn. Foretrækker du certificeret økologisk bomuld, kan du også kigge nærmere på Studio Feder sengetøj. Se desuden vores samlede oversigt over sengetøj til børn for at få et bredt overblik over hele udvalget.

Ofte stillede spørgsmål om By Night sengetøj

Hvad er By Night sengetøj lavet af?

By Night bruger 100% bomuld i forskellige vævninger: bomuldsflonel, bomuldssatin og bomuldskrepp (bæk og bølge). Det specifikke materiale fremgår af det enkelte produkts beskrivelse.

Hvilke størrelser fås By Night sengetøj i?

By Night sengetøj til børn fås som babysæt (dynebetræk 70×100 cm og pudebetræk 40×45 cm) og juniorsæt (dynebetræk 100×140 cm). Tjek altid produktets mål, inden du køber.

Kan By Night sengetøj vaskes ved 60 grader?

Mange produkter i By Night-serien tåler vask ved 60 °C. Tjek altid vaskeanvisningen på det specifikke produkt, da anvisningen kan variere.